Mancatul Emotional

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mancatul Emotional

Mesaj  Perla la data de Vin Noi 27, 2015 2:48 pm

"Vei descoperi ca exact atunci cand îți permiti sa-ti alegi acțiunile care sunt in armonie cu tine, care respecta valorile si exprima competentele tale, atunci devii foarte important pentru ceilalți. Porțile se deschid de la sine. Totul devine mai ușor si nu mai ai nevoie sa te lupti ca sa avansezi." 
L. Gounelle

Prima regula pentru un abdomen plat: scapa de ... LENE !!! :-D

Nu te îngraşi între Crăciun si Revelion ci între Revelion şi Crăciun
Secretul  slabitului e sa nu renunti niciodata !
Perla
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 48
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Razboinica

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Mesaj  Radha la data de Joi Ian 14, 2016 11:41 pm

Perla a scris:Credeti ca emotiile va influenteaza modul in care mancati?

Pe mine da. In sensul ca daca sunt suparata, obosita, amarata, trista, sunt preocupata...nu mai pot sa mananc nimic. Eu reactionez altfel decat marea masa a oamenilor, care mananca prea mult in momentele respective. Eu nu mai pot sa inghit nimic. Asa am patit acum 3 saptamani, cand imi era bolnava pisica. Am slabit 2 kile in 4 zile pentru ca eram foarte trista si nu puteam sa fac nimic sa o ajut pe aia mica. Pana la urma a trecut la Dumnezeu iubita de ea. Dupa aia am putut sa reiau mancatul, treptat-treptat in vreo doua zile.

Ca sa fiu sincera, numai la mancare nu pot sa ma gandesc in momentele de trista amintire pe care le am. Imi vine sa vars numai cand vad mancare, da' sa o si inghit. Imposibil!
Radha
Pufoshenie
Pufoshenie

Data de inscriere : 19/10/2015
Localizare : SUA
Joburi/Distractii : meditatie si living in the present
Stare de spirit : foarte buna

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Ian 15, 2016 8:27 am

Reactia cu mancatul prea mult nu e normala .Spun asta ptr ca atunci cand eram slaba si aveam o suferinta nu puteam manca .Evident ca dupa o zi doua mananci .Dar sa plachezi durerea cu mancare nu e deloc ok.Eu am facut asta multi ani e un fel de a nu- ti exprima suferinta care cu prima ocazie iese la suprafata prin comportamente deviante.Slava Domnului acum nu mai reactionez asa am inceput sa- mi infrunt emotiile sa le exprim si sa ma eliberez astfel de lucrurile care trec.

"Vei descoperi ca exact atunci cand îți permiti sa-ti alegi acțiunile care sunt in armonie cu tine, care respecta valorile si exprima competentele tale, atunci devii foarte important pentru ceilalți. Porțile se deschid de la sine. Totul devine mai ușor si nu mai ai nevoie sa te lupti ca sa avansezi." 
L. Gounelle

Prima regula pentru un abdomen plat: scapa de ... LENE !!! :-D

Nu te îngraşi între Crăciun si Revelion ci între Revelion şi Crăciun
Secretul  slabitului e sa nu renunti niciodata !
Perla
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 48
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Razboinica

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat