Mancatul Emotional

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mancatul Emotional

Mesaj  Speranta la data de Joi Aug 23, 2012 9:21 am

LIZUCA a scris:Luni ma regasesc foarte mult in tot ce spui .Mai ales in ceea ce priveste toata perioada asta de cand "am luat in brate" anxietatea asta

Lizuca, nu'h daca am uat noi anxietatea asta in brate sau mai mult i-am dat voie sa ne ia ea pe noi in brate... ca eu asa de "incatusata/imbratisata" ma sim tuneori ca-mi vine sa ma ascund. Azi am fost sa lucrez ceva unui client. Pe langa serviciul meu full-time mai am cate un contractel mic ca ..deh, asa-i in .."tennis" uf.. Deci, am ajuns, am inceput sa lucrez si dintr-o data m-a pocnit o stare de agitatie si de inima batand in gat de imi venea sa tzasnesc pe geam. M-am foit pe scaun, mi-am repetat in gand ca sunt ok, m-au trecut ape legate de gandurile ce-mi vajaiau prin cap..si am decis intrun final ca am nevoie sa plec de acolo cat mai rapid..si deci, am plecat. Concentrare:2..pe o scara de la 1 la 10 cu 1 cel mai jos si 10 cel mai ridicat. Groaznic.

Am condus rapid spre casa si mi-am facut de lucru in gradina scotand o camelie. Da..am scos floarea al carei nume il port. Era o tufa mare chiar pe aleea dela intrarea in casa. Se uscase si avea frunze bolnave. Am decis sa scot pentru ca am asteptat cam dpi ani sa-si revina fara succes. Muncind la radacinile uscare..am simtit cum ma calmez si cum bataile inimii revin cat de cat la normal. Anxietate...si de data asta parca fara motiv ..aparent.
Speranta
Vip
Vip

Data de inscriere : 18/08/2012
Joburi/Distractii : Dans..muzica, pus ganduri si stari in cuvinte..citit
Stare de spirit : ok

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 9:49 am

Eu am suferit in tinerete de atacuri de panica reuseam sa ma calmez prin rugaciune ,respiratie si incetinirea ritmului .Apoi m-am vindecat .Stiu ca era cumplit .Un lucru e sigur ca trebuie sa-ti privesti teama in fata fara sa o combati ,apoi sa intelegi ca trece de la sine pana cand episoadele se vor rari .
Perla
Admin
Admin

Varsta : 48
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Razboinica

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Joi Aug 23, 2012 9:56 am

respiratul corect se pare ca il invat cu yoga..dar ite, de sambat aincepand nu m-am mai dus la yoga..pe motiv ca "nu am stare"...Dar, acolo am invatat cat de cat cum e cu respiratul corect..si ma rog, ic anu il stapanesc..ca nu se invata asa in 4 sedinte..zdrang suntmaestra in a respira.

Rugaciunea..ei bine aia o pot face oriunde si oricum. Domnul ma asculta oriunde m-as afla..si o fac... Ajunsesem candva sa gandesc ca nu stiu sa ma rog; aveam impresia ca trebuie sa stiu o serie de rugaciuni pentru ca altfel nu ma pot ruga. A fost mai demult lucrul asta. Acum ma rog cum pot si cum imi vin cuvintele. Stiu ca nimeni nu ma judeca. Apoi, am mai invatat in ultimii ani ca orice gandesc Domnul stie..ca urmare am invatat si m-am obisnuit sa nu mai gandesc rautati..si daca ma pocneste gandul rau..sa-l vorbesc, sa-l spun..sa il fac sa dispara.

Meditatia..ei bine..acolo am de lucru. Purecii aia de care vorbeai tu prin unul din mesaje..nu-mi dau nici mie pace. Ca sa meditez..trebe sa sed..ca sa sed, trebe sa n-am pureci in fund..iar eu am..am si nu ma lasa a sta si a medita..(tot yoga o sa ma ajute..in timp).
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 10:04 am

Eu ma pun in fata lui Dumnezeu si uneori nu zic nimic doar ma gandesc ca el e parintele meu si plang ca sa ma aline ca un copil .Cu yoga nu le am si nici nu incerc pentru ca obtin asta prin meditatia mea crestina.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Aug 23, 2012 6:13 pm

Yoga se poate practica si ca un sport, Perlutzo! :P
Pilates e derivat din yoga, exercitiile care se fac la recuperari sunt pozitii din yoga! :D
Pana si la scoala, la educatie fizica, erau multe pozitii din yoga.
Eu nu am tangente cu respiratie, vizualizari, meditatii si alte cele pt ca asa ceva nu are traditie in ortodoxie si tot din filozofia hindusa/ budista sunt.
Mai nou se practica cu succes in psiho mindfulness, dar pe mine nu ma atrage asa ceva.
Meditatii nu practic, nu contemplez/ vizualizez nimic.
Pana si tehnicile de vizualizare, de afirmatii pozitive, de sugestionare a subconstientului sunt strans legate de New Age (tu iti controlezi destinul, tu ii zici subconstientului ce sa faca, tu esti un dumnezeu) si nu prea au nimic in comun cu ortodoxismul.
Legat de yoga, eu fac niste exercitii/ pozitii care ma ajuta eficient in a elimina stresul, asa cum nici o alta activitate fizica nu o face, in rest filozofia yoga nu ma intereseaza.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 8:00 pm

Exercitiul de respiratie ce faceam era cel de inspiratie treptata profunda si expir lent nimic mai mult .Apoi ma intindeam si imi relaxam treptat picioarele ,gleznele samdt... pana in crestet si invers exercitii de relaxare .Meditatie in sensul sa iei contact cu propria interioritate sa-ti linistesti gandurile .Oricum este testat stiintific ca rugaciunea diminueaza bataile cardiace .Fetelor mi-am luat un set de bratarele sunt superincantata :D Am tras o raita prin Mal doar tot sunt aici mai limpezesc ochiu si io :D .Mi-am luat si ulei de tamaie .Sunt curioasa cum miroase n-am desfacut inca .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Aug 23, 2012 8:49 pm

Ideea e ca multe obiceiuri utile pt sanatate sunt preluate de la indieni, chinezi, nu din practica crestina sau din invataturile lui Hristos.
De ex respiratia, care deriva din Vipassana, sau exercitiile de relaxare, nemaivorbind de sugestionarea subconstientului, toate astea au fost introduse crestinilor prin filozofia New Age.

Ce bratari ti-ai luat? :D
N-am auzit pana acum de ulei de tamaie.
Cum se foloseste?
Vai, sper sa ma reapuc si eu de tamaiat casa!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Aug 23, 2012 8:51 pm

Abia acum am vazut poza cu bratarelele, sunt super frumoase!
Au cumva turcoaz? Imi place mult turcoazul!
Sa le porti iubita si fericita! :cheers: :cheers: :cheers:

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 8:52 pm

Lourdess a scris:Ideea e ca multe obiceiuri utile pt sanatate sunt preluate de la indieni, chinezi, nu din practica crestina sau din invataturile lui Hristos.
De ex respiratia, care deriva din Vipassana, sau exercitiile de relaxare, nemaivorbind de sugestionarea subconstientului, toate astea au fost introduse crestinilor prin filozofia New Age.

Ce bratari ti-ai luat? :D
N-am auzit pana acum de ulei de tamaie.
Cum se foloseste?
Vai, sper sa ma reapuc si eu de tamaiat casa!
Alea din poza :D :D :D Nici eu nu auzisem ,se foloseste si in aromoterapie si la baita are rol de linistire . :D Lou daca Doamne doamne nu ne pazeste nici unu n-am avea scapare .Eu ma bazez pe el . ;)
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 8:55 pm

Merciiiiiii ,mi-am luat si cercei shuchi am obsevat ca nu mai fac alergie la metale :D Bratarelele sunt mai multe nu e tot setul .Mai am si ceva pe verde portocaliu ,galben auriu . king
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Aug 23, 2012 9:07 pm

Cum adica cercei shuchi? :lol: :lol:
De tamaie stiu si eu ca ajuta f mult la stres, la frica, anxietate, are proprietati calmante uleiul ala volatil, deci cred ca o sa fie super ce ai luat tu!!!
Hai ca ma supar si dau si eu cu tamaie in seara asta.
Am tamaie din grecia, miroase divin!!!
Am luat-o eu de la un magazin al patriarhiei. :D

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 9:12 pm

Din pietricele portocalii cu ciucuri jos sunt faini rau :D Eu stropesc cu apa sfintita de la Lourdess :D
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Vin Aug 24, 2012 12:46 am

Fetelor, yoga car eo fac eu ma invata sa respir si sa inspir. LA inceputul fiecarei ore de yoga suntem intrebate (6 persoane in clasa) daca dorim fitness yoga sau relaxation yoga sau meditation yoga. Am facut pe vremuri, cand eram in forma..hot yoga si aia era pur fitness la o temperatura ridicata. Acum, eu m-am dus mai ales pentru a scapa cumva de stressul ce l-am strans din plin asupra mea. Am platiti mult pre aputin eu petru lectiile astea de yoga pentru a sta cineva si a ne invata tehnicile de meditare. Imi doresc sa reusesc sa-mi desclestez maxilarul. Ma surprind si in timpul zilei cum strang din dinti..asa fara motiv..eu sunt cu maxilarul inclestat.

Si eu iubesc turcoazul. Mult..foarte mult. Am destule bijuuri ce contin turcoaze.

Foarte dulci brataticile tale Perla. Sa le porti sanatoasa si fericita.

Eu am casa in renovare. V-am mai zis eu ca d eprin aprilie am casa asa. Imi vine sa fug. M-am saturat de praf si de ciment si de tevi si de cabluri. Tot sper ca terminam si noi..curand. Dupa ce termin am sa aduc si eu preotul roman sa-mi sfinteasca si mie cas si sa simt si eu un pic de miros de tamaie. L-am adus cand ne-am mutat, acum 5 ani..
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Aug 24, 2012 6:36 am

Am citit si eu de hot yoga (bikram yoga) ca modalitate de fitness in care se ard multe calorii.
Iti dai seama ca la noi nu exista, poate prin bucuresti.
Ieri am facut rutina de 30 min de yoga, mi-a prins bine.
Delicat cu renovarea, to say the least :lol: :lol: .

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 7:38 am

Luni aveam si eu probleme cu falcile inclestate si scrasnitul din dinti plus vorbit noaptea.Asta e data de tensiunea ta continuu interioara .Te-ai setat pe pozitia de asalt si nu mai ai momente de relax. Ca si muschiul care formeaza pe principiul ATP si noi trebuie sa avem momente de actiune si relaxare.Cand te abuzezi fizic si emotional asa cam am facut si eu din dorinta de a fi la inaltimea indatoririlor ajungi sa ai senzatia unei fiare haituite.Eu cel putin asa am simtit . Vrei nu vrei pentru binele tau si implicit al celor dragi trebuie sa incetinesti ritmurile .Asta pentru inceput . Apoi trebuie sa inveti sa-ti gestionezi timpul avand si grija de tine .Incepe sa iei Rescue de minim 4 ori pe zi 4 picaturi sub limba . Te va ajuta in perioada asta sa treci mai bine prin durere .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  LIZUCA la data de Vin Aug 24, 2012 10:13 pm

La psihoterapie am invatat o metoda care se numeste antrenament autogen.E specifica starilor de anxietate.Cica daca faci asta de 3 ori pe zi, esti lux, dispar toate.
Evident, dupa cum spunea Luni trebuie sa si stai relaxat 15 minute.SA STAI.Mie nu-mi reuseste.
Eu fug de perioadele astea de liniste in care sunt eu cu mine si atata.Si pot sa ma gandesc la asta.
Nu stiu unde sa gasesc determinarea sa fac iar antrenamentul asta.
LIZUCA
Vip
Vip

Data de inscriere : 20/08/2012
Varsta : 36

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Sam Aug 25, 2012 10:35 am

LIZUCA a scris:La psihoterapie am invatat o metoda care se numeste antrenament autogen.E specifica starilor de anxietate.Cica daca faci asta de 3 ori pe zi, esti lux, dispar toate.
Evident, dupa cum spunea Luni trebuie sa si stai relaxat 15 minute.SA STAI.Mie nu-mi reuseste.
Eu fug de perioadele astea de liniste in care sunt eu cu mine si atata.Si pot sa ma gandesc la asta.
Nu stiu unde sa gasesc determinarea sa fac iar antrenamentul asta.
Daca tot ai timp saptamana asta poti incerca daca ai unde sa mergi in natura si sa umbli desculta ,ar fi ideal o zona de munte .O drumetie e sanatate curata .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Sam Aug 25, 2012 7:21 pm

eu am sa ma duc diseara sa merg pe nisip..desculta. Cica diseara ..putem vedea pe Mars...zice fiul meu. Are o pasiune cu planete si stele si univers si aia, aia..si diseara se pare ca a programat stat pe plaja si numarat stele..o sa imi faca bine la minunatu-mi brain!
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Sam Aug 25, 2012 7:50 pm

Ce frumos ,ocean ,plaja
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Ella 78 la data de Mar Sept 11, 2012 2:35 pm

Luni..da.. lunea trecuta m-au sunat de la spital(si parea urgent :?: ) sa-mi spuna sa ma duc sa refac testul papanicolau.....ca nu e ok..fir-ar...si doctora din Romania mi-a zis ca nu ma ''vede bine''....Acum..sa ne intoarcem la titlul topicului...de luni ..maninc..in continuu..ma simt plina..si imi simt pielea intinsa pe burta..si totusi eu continui...oo doamne..si mai sunt inca 3 zile...Astept sfaturi pt a iesi din asta 😢 ..Va pup...ciao,ciao
Ella 78
Vip
Vip

Data de inscriere : 08/09/2012
Varsta : 38
Localizare : Verona,Italy
Joburi/Distractii : Ceramist,dans,dans,dans
Stare de spirit : E din ce in ce mai bineee!!!!!

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Sept 11, 2012 6:52 pm

Ella 78 a scris:Luni..da.. lunea trecuta m-au sunat de la spital(si parea urgent :?: ) sa-mi spuna sa ma duc sa refac testul papanicolau.....ca nu e ok..fir-ar...si doctora din Romania mi-a zis ca nu ma ''vede bine''....Acum..sa ne intoarcem la titlul topicului...de luni ..maninc..in continuu..ma simt plina..si imi simt pielea intinsa pe burta..si totusi eu continui...oo doamne..si mai sunt inca 3 zile...Astept sfaturi pt a iesi din asta 😢 ..Va pup...ciao,ciao
Te sfatuiesc sa nu intri in panica asa usor , sa refaci testul uneori iasa un C2,C3 dar care totusi poate indica o inflamatie .Pana nu iti faci markeri tumorali nu are sens sa te panichezi da?Hai lasa papitzu ,plangi ,tranteste farfurii ,tipa descarca-te altfel decat indopandu-te . ❤ flower

"Vei descoperi ca exact atunci cand îți permiti sa-ti alegi acțiunile care sunt in armonie cu tine, care respecta valorile si exprima competentele tale, atunci devii foarte important pentru ceilalți. Porțile se deschid de la sine. Totul devine mai ușor si nu mai ai nevoie sa te lupti ca sa avansezi." 
L. Gounelle

Prima regula pentru un abdomen plat: scapa de ... LENE !!! :-D

Nu te îngraşi între Crăciun si Revelion ci între Revelion şi Crăciun
Secretul  slabitului e sa nu renunti niciodata !
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Sept 11, 2012 8:26 pm

Ella 78 a scris:Luni..da.. lunea trecuta m-au sunat de la spital(si parea urgent :?: ) sa-mi spuna sa ma duc sa refac testul papanicolau.....ca nu e ok..fir-ar...si doctora din Romania mi-a zis ca nu ma ''vede bine''....Acum..sa ne intoarcem la titlul topicului...de luni ..maninc..in continuu..ma simt plina..si imi simt pielea intinsa pe burta..si totusi eu continui...oo doamne..si mai sunt inca 3 zile...Astept sfaturi pt a iesi din asta 😢 ..Va pup...ciao,ciao

Elluta nici gand sa te stresezi acum. Zau..invata fata mea de la mine ca's mai batrana si fusei mult mai cazuta'n cap..Nu ajuta cu nimic daca mananci. Hai sa-ti zic, mi-am facut si eu acum cativa ani pap testul. Ajung acas aintr-o vineri si gasesc mesaj..(normal ca era vineri seara!!!! ) in car eimi spunea sa sun de urgenta ca trebuie sa ma vada doctorul ca e in legatura cu "my pap test". A fost un weekend cat un secol de lung. refacut testul..iesti ok..si gata!
Despre piele intinsa pe burta...ioi..sa vezi la mine..e intinsa peste tot, mai ales pe fata,,fata mea nu mai am un rid!!!! De cand m-am rotunjit in halul asta sunt o persoana minunata fara pic de rid!! Noah..vezi, ca gasii si chestiuni bune cu ingrasatul asta. Mai sa fie..ma napadi pozitivismu'!!!
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Sept 12, 2012 5:51 pm

Azi am mancat aiurea :x

"Vei descoperi ca exact atunci cand îți permiti sa-ti alegi acțiunile care sunt in armonie cu tine, care respecta valorile si exprima competentele tale, atunci devii foarte important pentru ceilalți. Porțile se deschid de la sine. Totul devine mai ușor si nu mai ai nevoie sa te lupti ca sa avansezi." 
L. Gounelle

Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Dum Sept 16, 2012 7:04 am

imi cumpar cartea care mi-a da Lou ideea. Abia astept..sper sa o pot citi, sa ma pot focusa..in ultimul timp nici o carte nu ma mai pot focusa sa citesc.

Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Dum Sept 16, 2012 11:07 am

O sa incerc si eu sa o caut in italiana . :idea: :idea:

L. Gounelle

Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat