Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Mesaj  Perla la data de Sam Aug 18, 2012 1:36 am

:D :D
Perla
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 48
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Razboinica

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Re: Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Mesaj  Perla la data de Sam Aug 18, 2012 11:41 am

In viata nu trebuie nicicand sa te resemnezi ,sa te lasi cuprins de mediocritate ,ci sa iesi din acea zona gri unde totul e obisnuinta si resemnare pasiva.Trebuie sa cultivam curajul de a fi rebeli ! Rita Levi Montalcini
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Re: Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Mesaj  Perla la data de Dum Aug 19, 2012 7:10 pm

De astazi vreau sa reintroduc 10-15 minute de exercitiu de vizualizare inainte de culcare .De asemeni vreau sa ma apuc de tricotat si scris de mana ,am observat ca am probleme cu concentrarea acasa doar ,la serviciu de obicei sunt foarte responsabila si concentrata. Ma gandesc eu asa sa-mi ajut creierasu ,sa mai scriu si cate o poezioara n-am mai scris de mult si sa cultiv mai mult creativitatea .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Lun Aug 20, 2012 11:34 am

Aseara mi se duse pe copca exercitiul de vizualizare :shock: Trebuie sa fac cumva sa-mi trag CD-ul pe tel asa o sa pot asculta mai des si in mod constant .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Lun Aug 20, 2012 6:40 pm

Perla a scris:De astazi vreau sa reintroduc 10-15 minute de exercitiu de vizualizare inainte de culcare .De asemeni vreau sa ma apuc de tricotat si scris de mana ,am observat ca am probleme cu concentrarea acasa doar ,la serviciu de obicei sunt foarte responsabila si concentrata. Ma gandesc eu asa sa-mi ajut creierasu ,sa mai scriu si cate o poezioara n-am mai scris de mult si sa cultiv mai mult creativitatea .

pe mine ma bate gandul sa ma apuc de fotografie. Am citit undeva ca ajuta la concentrare si focusare. Eu ajunsesem nici la serviciu sa nu ma mai concentrez cu usurinta. Vreau s ainvat in iarna asta sa inot. Cursuri de fotografie am auzit ca sunt chia rlanga casa mea.
Ah..m-am pregatit si pentru tricotat. Mi-am luat niste carti chiar saptamana trecuta cu modele de paturi. Da, vreau sa tricotez/crosetez paturi. Ai mei nu poarta daca le fac ..pulovere ..sa zicem. :)
Speranta
Vip
Vip

Joburi/Distractii : Dans..muzica, pus ganduri si stari in cuvinte..citit
Stare de spirit : ok

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 21, 2012 7:34 am

AM o prietena extraordinara cunoscuta pe siteul Slabute (nu prea mai intra nici ea acolo)si care are cont si pe site-ul oneden pe care as dori s ao invit aici. Se potriveste foarte bine, perfect as spune la mod de gndire cu Perla si cu Lourdess. Abia a implinti 40 de ani..deci ..pe "acolo"..cu varsta si a trecut si ea si inc amai trec eprin probleme emotionale. Am invitat-o deja aici si va intra curand. Ea a insemnat mult pentru mine ca sustinere morala. De exemplu imi aminteste mereu si imi repeta: "TU POTI, TU STII, TU VREI"
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 21, 2012 10:55 am

Luni trebuie sa inveti sa gasesti taria in tine la modul concret . Ai tendinta sa imprastii energia ,ca sa nu te dispersezi trebuie sa inveti sa te concentrezi . Incearca sa tii un jurnal scris .Incearca sa nu mai stai inchisa in casa langa computer si asta da dependenta . Gandeste-te ca fuga de realitate nu e o solutie si ca poate problemele tale exceptand boala tatalui nu sunt atat de mari . Eu regret si acum ca nu m-am dus sa-mi iau ramas bun de la bunica mea pe care am iubito foarte mult . Am ramas cu acest gol in suflet pentru ca ea a fost modelul meu de viata.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 21, 2012 6:49 pm

Perla a scris:Luni trebuie sa inveti sa gasesti taria in tine la modul concret . Ai tendinta sa imprastii energia ,ca sa nu te dispersezi trebuie sa inveti sa te concentrezi . Incearca sa tii un jurnal scris .Incearca sa nu mai stai inchisa in casa langa computer si asta da dependenta . Gandeste-te ca fuga de realitate nu e o solutie si ca poate problemele tale exceptand boala tatalui nu sunt atat de mari . Eu regret si acum ca nu m-am dus sa-mi iau ramas bun de la bunica mea pe care am iubito foarte mult . Am ramas cu acest gol in suflet pentru ca ea a fost modelul meu de viata.

Imi pare rau ca nu ai ajuns sa-ti iei la revedere de la bunica ta. Inteleg.

Celelalte le-am explicat pe la alte subiecte. Vorba ta..chiar ca imprastii energia...iote mesjele mele..imprastiate prin toate subiectele. Of Doamne.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 21, 2012 8:53 pm

Esti intr-un moment delicat ai nevoie sa te reculegi de asta ti-am zis sa nu stai langa comp .Cunosc starile descrise de tine perfect le simt pe pielea mea .Si eu ma refac dupa un surmenaj fizic puternic .Am trait cam aceeasi experienta ritmuri nebunesti mereu contracronometru mereu dat maxim din tot ce puteam da .E viata de Wonder Woman care le face pe toate in acelasi timp . Ei am obosit si am ramas cu o stare de agitatie interioara si putere mica de concentrare . Intre timp mi-am mai revenit ptr ca mi-am dat seama ca nu e ok si m-am oprit am incetinit ritmul si mi-am dat timp sa respir .Dar am ramas cu apucaturile iar recuperarea fizica merge mai greu E aici si o componenta de viata de emigrant rupt de radacini .Eu am trait 8 ani in Italia muncit 8 ani 10-14 ore pe zi aproape si fara duminici libere .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 21, 2012 9:35 pm

viata de emigrant este o alta poveste. muncesti ca nebunul, dai cat poti de mult ca sa ajungi la niste standarde. am cerut prea mult de la mine si de aceea am ajusn unde am ajuns. Zile intreci cu munca de 8-10 ore sau chiar 12 la care se adauga si o scoala part-time, examene..rol de mama, de nevasta, de gospodina. Ajunsesem sa conduc si sa nu mai stiu unde merg. Dar mereu am gandit: sunt puternica, le duc pe toate. Nu as fi crezut nici o clipa, acum ani buni de zile ca am sa ajung sa-mi plang de mila, sau sa povestesc..EU..ce mi se intampla mie..ww..sa psun lucruri cu care ar trebui s ama ingrop..(spre exemplu cum m-a luat gura pe dinainte si am spus ca habar nu am ce e ala orgasm.. :) ca nah..poate asa s-o numi ce simt eu..dar io credeam altceva ..din carti si spusele fetelor..asta c o mica paranteza..inchid paranteza :) :) :) dar uite ca mintea oboseste, ceva celule din brain mai mor, ne mai scade vigilenta, mandria se reduce si ajungem sa ne deschidem ..sa vorbim..si Doamne ce bine face!!
..dar da, m-a "zdruncinat" rau si viata asta pe meleagurie altora..nu-i usor deloc.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 21, 2012 9:40 pm

Deci ,,bube'' comune se pare .Si eu am renuntat la incrancenare si scheme mintale.Mi-am dat seama ca nu e ok sa programezi totul si ca micile miracole din viata mea incetasera . Acum simt ca e ok .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mier Aug 22, 2012 8:00 pm

Perla a scris:Deci ,,bube'' comune se pare .Si eu am renuntat la incrancenare si scheme mintale.Mi-am dat seama ca nu e ok sa programezi totul si ca micile miracole din viata mea incetasera . Acum simt ca e ok .

mi-a trebuit o perioada destul d elunga sa invat, sa realizez ca trebuie sa "let go"..sa dau drumul tuturor acelor principii ce insemnau pentru mine pratic, un fel de busola in a ma orienta in viata. Schemele mintale ma lasau fara putere si oboseam doar gandindu-ma..deci nu mai apucam la un moment dat sa le pun in practica. Aveam un plan pentru orice, si daca nu iesea conform planului sufeream si ma dadeam de ceasul..ceasurilor. M-am oprit acum, am incetat sa mai planiuesc, am invatat sa iau viata, fiecare zi asa cum vine ea, am invatat s ama bucur diminetile..indiferent ca ploua (si ploua frate l amine..plou aluni intregi) sau ca e soare. Incerc sa descopar singrua ce "terapii" merg la mine, la sufletul meu.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 8:09 pm

Pe mine in Italia ma poreclisera ,,la Swizzera '' si ,,donna delle palle quadrate'' ce tradus inseamna elevetianca adica f precisa si femeia cu c...ie patrate e o expresie ptr o femeie f pricipiala si puternica :lol: :lol: :lol: .Asta pana ceasul elvetian a obosit si am hotarat sa iau totul mai slow .Insa acele obiceiuri sunt greu dezvatat.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mier Aug 22, 2012 8:13 pm

Perla a scris:Pe mine in Italia ma poreclisera ,,la Swizzera '' si ,,donna delle palle quadrate'' ce tradus inseamna elevetianca adica f precisa si femeia cu c...ie patrate e o expresie ptr o femeie f pricipiala si puternica :lol: :lol: :lol: .Asta pana ceasul elvetian a obosit si am hotarat sa iau totul mai slow .Insa acele obiceiuri sunt greu dezvatat.

m-ai facut sa zambesc. dar stiu ca intr-o zi, am mers la o sedinta si am plecat cu masina tarziu (intotdeauna nu imi ajunge timpul, sunt in criza de timp) si am condus..asa..ca in criza de timp ..cand am ajuns acolo, m-a oprit seful meu si mi-a spus..intr-o zi ai sa pici..opreste-te sin viteza asta cu care faci totul..te-am vazut cum ai condus. Apoi, am realizat ca da..felul meu repezit si rapid de a face totul, in timp util si bine si asa cum se cere se vede si la volan.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 8:32 pm

Prima tehnica inainte de statul la masa cand mananci este sa incetinesti ritmurile . Sa te apropii de cele naturale sa discerni intre lucruri necesare si scheme mentale .Unele lucruri se pot amana altele linistit se poate renunta la ele fiind inutuile si consumatoare de energie vitala.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Aug 22, 2012 8:37 pm

Perla a scris:Prima tehnica inainte de statul la masa cand mananci este sa incetinesti ritmurile . Sa te apropii de cele naturale sa discerni intre lucruri necesare si scheme mentale .Unele lucruri se pot amana altele linistit se poate renunta la ele fiind inutuile si consumatoare de energie vitala.

Mare vorba ai grait Perlutzo!
Asta cu incetinirea ritmuriloooor... moooooooaaa... as urma toate cursurile de pe gogoloiul asta daca s-ar face!
Cred ca are ceva a face cu respiratia... dar inca nu mi-e clar... cert este ca respiratia mea este foarte alerta, precipitata si superficiala. Probabil ca daca as invata sa respir mai profund deci mai linistit... si ritmurile s-ar mai linisti. Zic si eu! Imi dau cu parerea :?:

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 8:41 pm

E reconectarea cu propria interioritate Nana .Totul sta in constientizarea starii de alerta ,deci daca te surprinzi ca ,cu o mana faci una cu alta altceva trebuie sa renunti la a face unul dintre lucruri.De exemplu sa renuntam a raspunde la telefon in anumite momente ca mancat ,relaxare etc.Eu cel mai bine ma reconectez cu pacea interioara prin rugaciune si tacere.Uneori vorbesc prea mult si dispersez mai ales cand vorbesc vorbe stiti voi. :D De aceea evit mesajele negative incerc sa imi pozitivez afirmatiile.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Aug 22, 2012 8:53 pm

Perla a scris:E reconectarea cu propria interioritate Nana .Totul sta in constientizarea starii de alerta ,deci daca te surprinzi ca ,cu o mana faci una cu alta altceva trebuie sa renunti la a face unul dintre lucruri.De exemplu sa renuntam a raspunde la telefon in anumite momente ca mancat ,relaxare etc.Eu cel mai bine ma reconectez cu pacea interioara prin rugaciune si tacere.Uneori vorbesc prea mult si dispersez mai ales cand vorbesc vorbe stiti voi. :D De aceea evit mesajele negative incerc sa imi pozitivez afirmatiile.

Evit sa fac doua lucruri deodata... dar imi surprind ritmurile interioare foarte agitate. Mai ales in momentele tensionate, cand astept sa se aleaga ceva. E ca un soi de nerabdare care-mi baga in viteza inima, apoi stomacul, evident ca se incordeaza musculatura si-apoi... incerc cu disperare sa stapanesc toata starea. Aici gresesc cand incerc sa o stapanesc, dar asta este primul impuls. Dupa care imi controlez respiratia si parca totul incepe sa se aseze la locul si in ritmul lui. Si cu o vizualizare de cascada la munteeee, cu padure si poienita cu floricele... parca intru in vacanta pentru cateva minute. Insa nu exista totdeauna conjunctura sa "intru in vacanta", din pacate. Eh... atunci sunt probleme!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 8:56 pm

Cand te simti asa instrainat de tine si robotizat ajuta foarte mult masajul sau mangaierile . :D
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Aug 22, 2012 8:59 pm

Perla a scris:Cand te simti asa instrainat de tine si robotizat ajuta foarte mult masajul sau mangaierile . :D

Posibil sa ai dreptate, nu te contrazic, dar daca masajul l-as putea suporta, asta cu mangaierile... e negativa!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 9:00 pm

nanavulpe a scris:
Perla a scris:Cand te simti asa instrainat de tine si robotizat ajuta foarte mult masajul sau mangaierile . :D

Posibil sa ai dreptate, nu te contrazic, dar daca masajul l-as putea suporta, asta cu mangaierile... e negativa!
Pai ?Esti si tu sigle?Tra sa fac alt topic de prezentare ca primu s-a transformat in ring . :D
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Aug 22, 2012 9:08 pm

Perla a scris:
nanavulpe a scris:

Pai ?Esti si tu sigle?Tra sa fac alt topic de prezentare ca primu s-a transformat in ring . :D

Io inca nu sunt single... dar...
Oricum nu am suportat de cand mama mea m-a facut sa ma mangaie, sa ma pupe si sa ma tina cineva in brate.
In ultimul timp invat sa imbratisez oamenii si incerc sa ma conectez la energia vindecatoare a imbratisarilor, dar inca imi este putin dificil... o sa trec eu peste asta.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 9:14 pm

Exista o tehnica numita psihodrama inventata de Iacobs Moreno care se bazeaza pe imbratisari am participat la un seminar al lui se pare ca e de origini romane ,aici la Timisoara a fost un experiment interesant ne-a pus vreo 5o de oameni sa ne prindem ca intr-o hora si apoi sa ne incalcim pana am ajuns un ghem compact . Da o senzatie de detensionare .Foarte importante energiile de la ceilalti dar depinde si de la cine.Eu de exemplu dau foarte multa energie si ma incarc cu negativ .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  LIZUCA la data de Mier Aug 22, 2012 9:28 pm

Imi vine sa rad citind ce scrieti.Prietenele mele cand vad ca-s asa incrancenata, sau vor sa ma sicaneze, se strang toate si ma iau in brate.Ca stiu ca asta ma enerveaza la culme.
Nu stiu de ce percep ca o slabiciune apropierea de oameni in felul asta.
LIZUCA
Vip
Vip

Data de inscriere : 20/08/2012
Varsta : 36

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 22, 2012 9:32 pm

LIZUCA a scris:Imi vine sa rad citind ce scrieti.Prietenele mele cand vad ca-s asa incrancenata, sau vor sa ma sicaneze, se strang toate si ma iau in brate.Ca stiu ca asta ma enerveaza la culme.
Nu stiu de ce percep ca o slabiciune apropierea de oameni in felul asta.
Lipsa de contact fizic si vizual depersonalizeaza parerea mea
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum