Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 7:58 am

Din seria ,,faptuieste ceea ce predici '' ,aseara ,am incercat sa ma relaxez in urmatoarea modalitate ;am preparat o baie in care am pus ceai de musetel concentrat din cca 7 plicuri , 2 linguri de ulei de masline si 4 picaturi de Crab Aple care este un purificant psihofizic .In perioada asta il am in formula mea personalizata.Intentionez sa-mi iau alte uleiuri esentiale special portocal ,lamaie ,menta pe care le prefer. Trebuie sa va spun ca eu nici in cada nu am nervi sa stau de aceea asteara m-am straduit .Mi-am pus si castraveti pe pleoape si am fo cuminte vreun sfert de ora . :lol: Apoi asa uda m-am infasurat in prosop si m-am bagat in pat cu un ceai cald ca sa transpir si cu o buiota calda in zona ficatului .Am transpirat fain .Mi-am masat bratele si talpile cu unguent de galbenele made home .Tot aseara mi-am venit si ideea sa-mi prepar parfumuri artizanal ,am eu in mine o combinatie ,trebuie sa dau o fuga pe la naturiste sa vad marfa .Rezultat azi ma simt in forma fresh si bine dispusa .
Perla
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 48
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Razboinica

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Re: Sa slabim avand mentalitatea unor invingatori -Tehnici de automotivare si de dezvoltare personala

Mesaj  Speranta la data de Joi Aug 23, 2012 8:59 am

din seria: urmareste-ti aproapele si aplica ce face el..daca'i bun" :) :) mi-am promis ca am sa fac si eu lucrul asta. Trebuie sa print out din "invataturile" tale si sa le lipesc pe frigider..sau unde imi e bine. Mi-am cumparat acum juma' de an o serie de sticlute de uleiuri: lavanda, portocala, menta, eucalipt,lamaie, migdale, muscate..si inca unele de care nu-mi mai amintesc. Nu am, stiut exact ce pot face cu ele, dar am gandit ca pun picaturi in cada in functie de chef si stare. Am pus o vreme... Nu m-am gandit la ideea transpiratului. Dupa cum am mai zis..invat..in fiecare zi ceva! O zi buna sa aveti fetelor.
Speranta
Vip
Vip

Joburi/Distractii : Dans..muzica, pus ganduri si stari in cuvinte..citit
Stare de spirit : ok

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Joi Aug 23, 2012 9:59 am

Transpirat pentru eliminare toxine .Apoi buiota cu apa calda se tine seara inre orele 11 -12 cand se pare ca este ora ficatului .Se sta culcat pe partea dreapta jumate de ora cu buiota cu apa calda cat putem suporta .Iar baia preparata asa era ptr eliminare chimicale si deschis pori .Pielea este cel mai mare organ din corp si e foarte importanta pentru sanatate .Uleiul de portocale bun ptr digestie ,cel de lamaie ptr nervi idem si cel de lavanda.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 8:11 am

Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Dum Aug 26, 2012 7:24 pm

O sa incerc zilele astea cand ma mai eliberez de meseriasii cu centrala sa va traduc video-ul .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Lun Aug 27, 2012 1:15 am

ok, asteptam Perla.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 27, 2012 7:50 pm

Buna fetele!

Perla a scris:Exista o tehnica numita psihodrama inventata de Iacobs Moreno care se bazeaza pe imbratisari am participat la un seminar al lui se pare ca e de origini romane ,aici la Timisoara a fost un experiment interesant ne-a pus vreo 5o de oameni sa ne prindem ca intr-o hora si apoi sa ne incalcim pana am ajuns un ghem compact . Da o senzatie de detensionare .Foarte importante energiile de la ceilalti dar depinde si de la cine.Eu de exemplu dau foarte multa energie si ma incarc cu negativ .

Am facut psihodrama, cu o psihoterapeuta de la noi care a adus tehnica in Craiova. Am fost invitata sa fac curs complet dar este foarte scum si dureaza 4 ani. Pentru psihoterapeuti este insa senzationala! Pentru pacienti este miraculoasa. Insa psihodrama (in sine) nu consta in ceea ce povestesti tu Perla. Ce te-a impresionat pe tine a fost preambulul unei sesiuni de psihodrama. Si alea sunt de mare efect!
Pe imbratisari, insa, se bazeaza tehnica de psihoterapie a Virginiei Satir. Noua ne tot spunea la NLP sa ne imbtratisam à la Virginia Satir. Sunt imbratisari profunde, pline de incarcatura emotionala si care intr-adevar au valoare terapeutica. flower

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 27, 2012 7:54 pm

LuNi a scris:din seria: urmareste-ti aproapele si aplica ce face el..daca'i bun" :) :) mi-am promis ca am sa fac si eu lucrul asta. Trebuie sa print out din "invataturile" tale si sa le lipesc pe frigider..sau unde imi e bine. Mi-am cumparat acum juma' de an o serie de sticlute de uleiuri: lavanda, portocala, menta, eucalipt,lamaie, migdale, muscate..si inca unele de care nu-mi mai amintesc. Nu am, stiut exact ce pot face cu ele, dar am gandit ca pun picaturi in cada in functie de chef si stare. Am pus o vreme... Nu m-am gandit la ideea transpiratului. Dupa cum am mai zis..invat..in fiecare zi ceva! O zi buna sa aveti fetelor.

Eu puneam cateva picaturi in putin lapte si-l turnam in cada cu apa calda. Laptele se foloseste pentru a lega moleculele de ulei volatil pentru a nu se evapora rapid. Oricum senzatia era foarte placuta si de multe ori puneam, intentionat, mai mult lapte. Mi-as fi facut baie in lapte daca as fi putut, dar... :D
Si starea de dupa cate o baie din asta cu uleiuri esentiale este absolut senzationala. Pune-ti cd playerul cu o muzica relaxanta, inconjoara-te de lumanari si ai sa refuzi sa mai iesi din baie! flower flower flower

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Lun Aug 27, 2012 8:12 pm

N-am aprofundat tehnica Nana am participat doar la o conferinta .Imi doresc mult sa fac psihologia cine stie poate candva voi avea timp sa-mi cultiv interesele si pasiunile. :D Da din cate imi amintesc era si punerea in act a unor stari emotionale in care se joaca roluri si se schimba rolurile .Au trecut multi ani cred ca 20 :D ma lasa memoria :D :D
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 27, 2012 8:50 pm

Perla a scris:N-am aprofundat tehnica Nana am participat doar la o conferinta .Imi doresc mult sa fac psihologia cine stie poate candva voi avea timp sa-mi cultiv interesele si pasiunile. :D Da din cate imi amintesc era si punerea in act a unor stari emotionale in care se joaca roluri si se schimba rolurile .Au trecut multi ani cred ca 20 :D ma lasa memoria :D :D

Da Perlutzo! Asta este esenta psihodramei... punerea intr-o scena (imaginara) a unor evenimente pline de continut astfel incat retrairea evenimentului intr-un cadru securizat sa determine scoaterea la suprafata a emotiilor (intregului bagaj emotional aparut in eveniment) si astfel tratarea lui. Apare, in cazul marilor traume emotionale, o descarcare extrem de puternica din partea subiectului care exploreaza emotiile, dar el este sustinut de restul grupului si atunci cantitatea de energie negativa descarcata se disipa in grup. Psihodrama este o terapie de grup si este una dintre cele mai eficiente la ora actuala. Eu cred ca voi participa si la grupul care incepe acum in septembrie, daca reusesc sa fac rost de bani, pentru ca am descarcat o multime de continuturi negative in sesiunea anterioara si pentru ca este o activitatea dinamica, in cadrul careia am ocazia extrem de fericita de a cunoaste oamenii asa cum sunt ei cu trairile lor reale.
Si eu am visat sa fac psihologia. Am facut un curs de NLP la care, dupa spusele profesoarei, am excelat in aptitudini. Acolo am aflat de la mai multi psihologi ca nmi-am ratat cariera. Am ajuns la concluzia ca pot sa folosesc cu bucurie tot ceea ce am invatat in relatiile mele si sa-mi ajut prietenii. Se pare ca Reiki si alte cai din acestea spirituale imi sunt mult mai aproape de suflet decat coaching-ul prin NLP (care, intre noi fie spus, este o forma de manipulare psihologica a clientului... dar asta este alta povestioara). Insa daca aveti ocazia sa faceti NLP, vi-l indic pentru ca va ajuta extraordinar sa va automotivati si sa vedeti orice problema din multe unghiuri - si asta inseamna multa putere de decizie, de actiune, de... e un mare castig.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Lun Aug 27, 2012 9:19 pm

Doamne fetelor, eu trebuie sa citesc mesajele voastre de cate doua-trei ori. Dar fac un anume sens si pentur mine. Am sa ajung intr-o zi sa fiu si eu intr-o anume stare de serenitate si sa ma documentez mai mult despre ceea ce vorbiti voi.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 27, 2012 9:36 pm

LuNi a scris:Doamne fetelor, eu trebuie sa citesc mesajele voastre de cate doua-trei ori. Dar fac un anume sens si pentur mine. Am sa ajung intr-o zi sa fiu si eu intr-o anume stare de serenitate si sa ma documentez mai mult despre ceea ce vorbiti voi.

Eu cred ca tu stii foarte bine despre ce vorbim noi aici flower flower flower
Despre NLP stii, despre psihodrama am vorbit cu tine in timp ce faceam.
Nu am emoticon de pupic si de imbratisat :( :( :(
Anyway: pupic, pupic, pupic, imbratisat, imbratisat, imbratisat :)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Lun Aug 27, 2012 9:38 pm

Si mie mi s-a spus deseori ca sunt nascuta sa fiu psiholog .Intr-un fel in meseria mea avand contact cu oameni in suferinta , asta am facut mereu .Imi vine natural si ma implineste ca om sa fiu langa aproapele meu .Restul ca vindecarile miraculoase energii si alte lucruri le las in grija lui Dumnezeu n-am incredere in metodele astea care folosesc puterile naturale ale corpului.Toti transmitem energii toti transmitem prin ganduri negative sau pozitive .Eu cred ca noi avem resurse interioare uriase .Ghidul meu interior sunt insa exclusiv reperele crestine .Cred ca prin iubire ,iertare ,si uitare putem vindeca multe rani .Cu altele trebuie sa invatam sa convietuim in sensul ca viata merge mai departe iar cine il are pe Hristos rastignitul e o candela pentru ca este ghidat de lumina.Orice vrea Dumnezeu sa faca prin noi poate s-o faca daca spunem simplu precum Maria ,,fie mie dupa voia ta'' .Nu suntem noi care ii vindecam pe altii noi doar ne putem ruga incercand sa fim cat mai curati inaintea Lui .Nu trebuie sa faptuim lucruri marete ci doar sa fim vase de cinste . Unele boli ne sunt date ca sa cunoastem lumina ,necazurile idem sa le negam inseamna sa ne negam cresterea spirituala.Nu putem creste prin noi insine pentru ca de multe ori nu stim nici cine suntem nici incotro ne indreptam dar putem mereu sa ne bazam pe dragostea parinteasca si grija Tatalui care trimite ploaia si peste cei buni si peste cei rai . Stiu e un mic discurs teologic dar asa vad eu lucrurile .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Lun Aug 27, 2012 9:48 pm

Perla a scris:Si mie mi s-a spus deseori ca sunt nascuta sa fiu psiholog .Intr-un fel in meseria mea avand contact cu oameni in suferinta , asta am facut mereu .Imi vine natural si ma implineste ca om sa fiu langa aproapele meu .Restul ca vindecarile miraculoase energii si alte lucruri le las in grija lui Dumnezeu n-am incredere in metodele astea care folosesc puterile naturale ale corpului.Toti transmitem energii toti transmitem prin ganduri negative sau pozitive .Eu cred ca noi avem resurse interioare uriase .Ghidul meu interior sunt insa exclusiv reperele crestine .Cred ca prin iubire ,iertare ,si uitare putem vindeca multe rani .Cu altele trebuie sa invatam sa convietuim in sensul ca viata merge mai departe iar cine il are pe Hristos rastignitul e o candela pentru ca este ghidat de lumina.Orice vrea Dumnezeu sa faca prin noi poate s-o faca daca spunem simplu precum Maria ,,fie mie dupa voia ta'' .Nu suntem noi care ii vindecam pe altii noi doar ne putem ruga incercand sa fim cat mai curati inaintea Lui .Nu trebuie sa faptuim lucruri marete ci doar sa fim vase de cinste . Unele boli ne sunt date ca sa cunoastem lumina ,necazurile idem sa le negam inseamna sa ne negam cresterea spirituala.Nu putem creste prin noi insine pentru ca de multe ori nu stim nici cine suntem nici incotro ne indreptam dar putem mereu sa ne bazam pe dragostea parinteasca si grija Tatalui care trimite ploaia si peste cei buni si peste cei rai . Stiu e un mic discurs teologic dar asa vad eu lucrurile .

Ce frumos mi-ai aliniat ideile! Iti multumesc! Mi se tot invarteau in cap si nu reuseam sa mi le organizez flower flower flower
Sa nu crezi ca eu sunt departe de ceea ce-mi spui tu aici... din contra... totul in ceea ce fac eu acum se bazeaza pe ceea ce ai spus tu. flower flower flower flower asta pentru ca toate sunt ramuri ale aceluiasi copac. Radacina sunt: iubirea, iertarea si compasiunea. Restul este un mare Nimic.

Eu prin Reiki nu caut vindecari miraculoase pentru ca natura mea umana nu poate produce miracole. Dar imi pot linisti mintea si aduce inima la suprafata, astfel incat sa incerc, umil, sa privesc viata si vietuitoarele cu iubirea, intelegerea si compasiunea cu care El stie sa ne priveasca.

Dar nu facem aici apologia cailor mele spirituale ci incercam sa gasim cai de a ne automotiva, nu-i asa? Daca ceea ce fac eu ma ajuta sa spun ceva ce poate ajuta pe cineva e minunat! Daca nu, atunci ... la momentul oportun voi sti sa tac.

Noah... acum va spun noapte buna si aici caci ma duc sa ma uit la un documentar.
Va pup fetelor si va urez nopate buna! flower

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Lun Aug 27, 2012 9:56 pm

Caile Lui de a ajunge la inima omului sunt nebanuite de noi .Poate intr-o zi povestim mai multe .Iti doresc o seara frumoasa ca tine ! flower
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 28, 2012 5:34 am

asa sa faceti iubitele..sa povestiti mai multe. eu una sunt ascultatoarea vostra fidela. Am decis sa ma duc duminica la o manastire unde predic aun preot sarb. Se pare ca are un dar anume. Tine predici ortodoxe, pline de invataturi si liniste, si ar eo manastir emicuta unde iti poti gasi linistea doar stand tu cu ale tale. Eu ma descopar zilele astea cautand oameni pe care sa-i aud vorbind despre iubire, iertare, sustinere.. Eu am invatat zilele astea ce scurta e viata...
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 28, 2012 8:09 am

Da viata e prea scurta si avem atatea lucruri bune de facut si invatat incat e prostie sa nu profitam.Azi m-am trezit fericita cu sufletul plin de emotie .Totul are un colorit incarcat de pace si lumina blanda .Ma bucur in mod simplu de asta .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 28, 2012 7:31 pm

Perla a scris:Da viata e prea scurta si avem atatea lucruri bune de facut si invatat incat e prostie sa nu profitam.Azi m-am trezit fericita cu sufletul plin de emotie .Totul are un colorit incarcat de pace si lumina blanda .Ma bucur in mod simplu de asta .

tine de noi pana la urma. si cum e trezim si cum se desfasoara ziua. Tine de noi si numai de noi. Daca putem pune un zambet si o vorba buna in ce facem e minunat.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 28, 2012 9:23 pm

Da tot ce gandim si transmitem fie pozitiv fie negativ .Depinde la ce sursa de energie ne conectam. :D Putem decide sa traim tristi bos,umflati ,nemultumiti sau manati de dorinte de a domina sau manipula sau de ranchiuna si vendete , sa ne risipim astfel inutil toate posibilitatile de a creste si de a trai in armonie. Oricum nu caram nimic cu noi pe lumea cealalta .Ducem cu noi doar ceea ce suntem in momentul mortii .Restul ramane aici . :D Iar filozofez opriti-ma lol!
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mar Aug 28, 2012 10:24 pm

Cei care sunt tristi, bosumflati, manipulatori nu sunt asa pt ca asa isi doresc ei sa fie, ci sunt asa pt ca asa sunt schemele lor de supravietuire.
Cu alte cuvinte, partea neplacuta a caracterului lor e o parte formata din cauza abuzului, violentei si la vremea respectiva a folosit pt ca altfel acel copil ar fi innebunit (exista oare vreo tragedie mai mare decat sa fii maltratat de parinti, cat de sensibili sunt copiii si cum de ne asteptam ca trebuie sa treaca fara sechele prin asa ceva iar daca vorbim de o sotie batuta credem ca ii e f greu..)
Pe moment aceste scheme il fac pe copil sa contraatace daca se simte in pericol, sau sa se detaseze la vederea neglijentei, sau sa se refugieze intr-o lume a umorului, niciuna din aceste situatii nu e ok, iar la maturitate aceste scheme devin atat de impregnate in personalitate incat fara terapie in marea majoritate a cazurilor e imposibil debarasarea de ele, pt ca aceste scheme reprezinta de fapt perosnalitatea acelui om, personalitate care nu s-a dezvoltat in mediu optim.
Nu exista perspane manipulatoare, adica sigur ca acest comportament e real, dar persoana in cauza nu isi doreste manipulare in sine, ci isi doreste atentie si nu stie sa o ceara intr-un mod sanatos.
In momentul in care se simte neglijata (chiar daca nu e reala neglijarea) in loc sa exprime sentimentele de neplacere din cauza neglijentei incepe sa adopte un comportament prin care sa atraga atentia si astfel sa nu se mai simta neglijata, problema e ca acel comportament e defectuos si ii va atrage atentie negativa dar persoana e dornica de orice fel de atentie, nu conteaza ca e negativa sau pozitiva.
Din cauza de a nu fi perceput slab nu va spune ca se simte neglijat si va incepe sa abordeze tactici care sa atraga atentia.

E f simplist sa zicem ca depinde de tine sa te schimbi.
Da, depinde de tine daca ai ajutorul potrivit, singur nu se reuseste o spargere a schemelor pt ca ele sunt percepute ca fiind caracter si astfel persoanei in cauza ii par normale, de ce ar vrea sa se schimbe?
E f dificil, aproape imposibil sa schimbi de unul singur anumite scheme care te-au ajutat sa faci fata la neglijenta, abuz emotional, fizic, verbal iar din cauza carora esti perceput ca uracios, bosumflat, iti tuna si iti fulgera, manipulator dar si cealalta extrema, nu iei nimic in serios, esti mereu pus pe sotii, tratezi totul ca o gluma.
Si cadem exact in extrema care se practica dincolo, ca trebuie doar sa numeri calorii si sa faci sport si gata, slabesti.
Nu e asa, nu e suficient doar sa iti doresti sa te schimbi si sa gandesti pozitiv.

Sfaturile astea, ca poti sa faci si sa dregi sunt derivate din psihologia comericala denumita pop psychology.
Ramura asta a psihologiei nu poate ajuta efectiv.
Ramura asta a psihologiei se aseamana cu cartile de dieta, frumos colorate si care iti promit ca negresit vei slabi cu aceasta dieta.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 28, 2012 11:19 pm

Lourdess, nu sunt deloc in masura sa vorbeasca despre notuni de psihologie acum. Poate mai tarziu. Ce stiu ca mi-am tot repetat in ultimul timp, e ca tine un pic de mine sa vreau mai bun, sa vreau sa ma schimb, sa vreau sa nu mai judec pe altii si ca vreau sa ies din starea in care sunt. Nimeni si nimic nu o sa reuseasca cu mine daca eu nu doresc sa schimb ceva. Poate e simplist sa gandesc asa, dar la momentul asta ma ajuta si cred ca tine de mine. Asa ca, m-am ridicat din pat si am zambit copiilor mei, si mi-am spus si mie sa nu ma mai enervez ca nu se mai termina reparatiile din casa (care imi dau si astea un mare dezechilibru in felul de a manca, in a ma ingriji de mine) si mi-am spus ca pot sa ma pun intr-un costum de baie si pot s aignor ce e in casa si pot sa nu mai plang gandindu-ma la situatiile triste si pot sa imi fac un masaj la picioare (ca ma dor ingrozitor) si apoi s ama intind in curte, p eun sezlong, la soare. M-am simti tmai bine sa stii, mai linistita, mai happy. Am ales ca tine de mine sa am cateva momente bune azi si sa zambesc alor mei si sa raspund cu un ton placut la telefoanele ce sunau.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 29, 2012 12:32 pm

Ai dreptate Lou purtam un bagaj de mecanisme de supravietuire dar depinde de noi sa vrem sa iesim din aceste scheme atunci cand constientizam .Inclusiv sa apelam la ajutor tot de noi depinde.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Mier Aug 29, 2012 4:25 pm

Evident ca vindecarea vine din noi insine, insa nu cu abordare gen: gandesc pozitiv, sunt zen, sunt ok si o sa fiu bine.
Abordarea e buna, trebuie sa fii optimist, dar e superficiala.
Abordarea asta trateaza doar simptomele nu si cauza care declanseaza aceste simptome.
Fara ajutor specializat nu se pot depasi aceste probleme, ajutorul doar te ghideaza pe drum, in rest tu te vindeci, insa fara acel ghid ai orbecai si nu ai gasi drumul corect.
Ajutor poate fi si o carte buna, scrisa de un terapeut bun, dar nu psihologia comerciala care zice ca trebuie doar sa schimbi atitudinea si gata, sa iti sugestionezi subconstientul si ai rezolvat problema, psihologia comerciala nu se ocupa de bagajul emotional pe care il caram si care ne dicteaza cum sa ne traim viata.

Imi pare rau ca am scris despre lucrul asta, evident ca nu s-a inteles ce am vrut sa zic iar sa incep discutii contradictorii nu am chef pt ca nu sunt benefice nimanui.
Nu a fost intentia mea sa ranesc sentimentele nimanui.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mier Aug 29, 2012 5:09 pm

N-are nimeni de ce sa se supere atata timp cat ne-am reunit sa discutam deschis aici . Iar fiecare are propria experienta care poate imbogati pe celalalt.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mier Aug 29, 2012 5:23 pm

stai linistita Lou ca nu m-am simtit ranita in nici un fel. Serios, Serios. Chiar nu m-a deranjat..ba dimpotriva. Sunt aici sa invat, sa discut, sa intreb, sa va scriu ce gandesc, sa fiu bagata in seama cu bune si cu rele si sa va bag in seama raspunzand la discutii si contribuind uneori cu parerile umile..su mai putin umile. Nu discutam in contradictoriu, Doamne fereste. Eu recunosc ca sunt un pic stresata ca sa scriu cum simt si ca de multe ori scriu si sterg..si am momenta cand nu ma simt cea mai linistita scriind aici datorita descrierilor facute si a modului cum a pornit acest forum. EU astept sa treaca timpul si sa fiu inteleasa si cunoscuta pentur ce sunt eu in realitate, pentru cum sunt eu nu pentur cum am fost descrisa de cineva care nu a schimbat decat doua cuvinte cu mine. De obicei reusesc sa transmit totul in ce scriu..si se pare ca ieri cand am scris ce am scris nu am reusit.

Am dorit sa spun ca tine d emine sa vreau sa-mi fie bine. Dar, da..ai dreptate cu teoria "sunt zen" sau "sunt frumoasa" sau "sunt cea mai desteapta" repetata in fiecare dimineat ain oglinda ..m-am abtinut de exemplu sa spun de cred in ea sau ba. Stiu spre exemplu ca Nana crede in aceste "ziceri pozitive" eu una nu cred neaparat..daca ne-am fi cunoscut mai demult si mi-ati fi citit mesajele scrise la slabute ati fi vazut multe din parerile mele..si un mesaj scris la un moment dat a fost legat de faptul ca, aveam o prietena care isi repeta zi de zi dimineata ca e "frumoasa asa cum e"..pusese cam 20 de kile pe ea si imi spunea ca repetandu-si ea se simte sexi si frumoasa si minunata. In felul asta, cu repetarile zi dupa zi..a ajuns sa: mai puna 20 de kil epe ea si apoi sa divorteze intr-o zi p emotiv: nu eram fericita, nu ma regaseam si nu imi era bine"... Mi tarziu..dupa divort sotii s-au regasit. Am aflat ca apelasera la ajutor specializat.

Sau..mersul la yoga..m-am dus pentru miscare la yoga, dar recunosc si pentru ideea (preluata de la altii) ca m-ar ajuta sa ma relaxez..sa reusesc sa lucrez la durerile maxilarului da la atata strans din dinti. Dupa o saptamana sau doua m-am oprit sa o intreb pe instructoare daca am sa reusesc si eu vreodata ca atunci cand stau intr-o pozitie si cu ochii inchisi sa fiu..cu mintea linistita si sa nu-mi alerge gandurile prin capatana cu viteza luminii. Ca toti stateau cu ochii inchisi iar eu stateam cu un ochi inchis si altul deschis uitandu-ma la cum erau celelelalte fete participante la clasa. Nu mai zic de nebunia si viteza gandurilor mele..Nu reuseam sa ma linistesc nicicum..(si inca nu reusesc).. Deci, da..e nevoie de mult mai mult..dar zic eu ca si primul pas facut de mine: ca sunt aici cu voi si invat de la voi o serie de tehnici, ca citesc o serie de link-uri de specialitate, ca fac ceva sa ma ajut..e important..asta am vrut sa zic.. :) :) Stai linistita Lourdess..nu sunt conflictuala, trebuie sa te repezi bine in mine si sa ma jignesti destul de puternic, sau sa ma iei peste picior sau sa imi subapreciezi inteligenta ca sa izbucnesc si sa spun ce gandesc.. si da, atunci sa pornesc un conflict.. Sunt un om care a trecu tprintr-o emigrare, printr-o adaptare. Sunt un om care a invatat mult ein noua tara de adoptie..nu te repezi la oameni, nu judeci asa de dragul de a judeca, nu iei superficial cuvintele..si analizezi, incerci sa vezi ce a trans,mis celalalt..pentur ca aici suntem multime de nationalitati cu nivel de engleza diferit si dsca nu avem rabdarea si puterea sa realizam ce a vrut sa spuna interlocutorul nostru pai atunci ne luam de par la fiecare minut cu cineva.

Da, recunosc..in situatiile enumerate mai sus(4-5 randuri mai sus)..am ceva de spus, sunt incisiva si nu las pe nimeni sa ma jigneasca sau sa ma puna la punct asa .."de amorul artei" . Sper ca m-ai inteles. Imi esti draga desi nu te cunosc prea bine, asa cum si Perla imi e draga. In general merg pe principilul ca iubesc oamenii..nu ca ii urasc. Ii iubesc, ii accept cum sunt si nu incerc neaparat sa-i schimb dup aplacerile si vointele si dorintel emele.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum