Terapia Florala Bach

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terapia Florala Bach

Mesaj  Perla la data de Sam Aug 18, 2012 2:06 pm

Traim intr-o epoca in care totul contribuie in a ne face sa devenim straini fata de propria esenta;ritmurile de viata, de munca,dar mai ales atribuirea unei excesive valori din partea societatii a ceea ce parem si nu a ceea ce avem in suflet.O distanta care devine si mai dramatica cind ne raportam la propriul nostru corp,incercam sa-l plasmam dupa placerea noastra cu diete si gimnastica dar ii ignoram ritmurile si exigentele . In acest abuz fata de noi insine cele mai penalizate sunt sentimentele,vin tinute pe margine,cit mai departe de constienta si comportamentul nostru.Toate acestea nu pot dura la infinit,mai devreme sau mai tarziu sensul de oprimare inmugureste.In povestea fiecaruia aceasta rebeliune se numeste ''simptom''.Fie fizic fie psihologic simptomul este un mesaj care vorbeste despre noi..noua insine.Spune ca ceva nu merge ca ne facem rau singuri .Ca sa sufocam semnalele de alarma ca raspuns noi incercam sa-l facem sa taca indopandu-ne cu medicamente.Ca si cind vazind un semafor pe rosu noi incercam sa-l stingem in loc sa oprim masina.Cea mai mare parte a medicinei de azi functioneaza asa dind atentie simptomului nu persoanei.

Multe descoperiri stiintifice recente au demonstrat ca intr-un fel sau altul boala este expresia unui disconfort profund care cuprinde toata persoana si la nivel psihic si fizic.Este de tratat persoana in totalitatea ei ,nu doar boala.Aceasta este de fapt scopul floriterapiei.Ca sa ne vindecam spunea Bach este necesar sa schimbam radical propria perspectiva mintala :sa schimbam starea de spirit,atitudinea,opiniile.Doar asa se da ascultare mesajului cifrat care ajunge la noi prin intermediul simptomului si ne indreapta atentia spre partea noastra interioara profunda care reclama disperat atentie si ingrijire.Obiectivul fiind armonia interioara si implicit a intregii persoane nu se poate trata corpul prin agresiuni cu medicamente ,e necesara o terapie non violenta care utilizeaza puterea irezistibila a florilor .Bach a descoperit ca florile sunt prieteni cu vibratii particulare si o speciala putere terapeutica e o metoda blanda dar foarte eficienta ,bazata pe forta naturii nu a substantelor chimice.Florile nu actioneaza la nivel chimic ci vibrational.
In momentul acesta remediile Bach figureaza printre metodele de terapie care in 1983 au fost recunoscute si recomandate de Organizatia Mondiala a Sanatatii. Bach insusi a afirmat ca terapia nu este in masura sa ofere raspunsuri la toate problemele dar este de mare ajutor in a rezolva multe probleme ale corpului dar mai ales ale psihicului.

.

Ultima editare efectuata de catre Perla in Mar Aug 21, 2012 2:12 pm, editata de 1 ori
Perla
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 48
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Razboinica

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Re: Terapia Florala Bach

Mesaj  Vizitato la data de Sam Aug 18, 2012 2:19 pm

In sfarsit, loc unde sa-ti pui cartea ta draga :)
Astept cu interes sa citesc despre fiecare din floricele!
Mult succes!
Vezi, poate astazi a fost scanteia care te va face sa profesezi in ceea ce ai visat!
si de ce nu ....poate fi cabinetul tau medical. ..virtual...in care sa ne prescrii...si sa ne pui diagnostice :)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Sam Aug 18, 2012 2:25 pm

Multumesc draga Lili flower .Dorinta mea e atat de puternica incat finalul va fi acesta cu siguranta .Trebuie sa ies din inertie si sa pun in aplicare tot ceea ce stiu .Momentan sunt inca in faza ,,gestationala''.Aici va fi un mini cabinet unde cu drag ajut pe cele/cei care doresc sa apeleze la acesta metoda de tratament emotional :) Pentru viitor am in plan un forum dedicat exclusiv Terapiei Bach .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Dum Aug 19, 2012 3:51 am

I..................

Ultima editare efectuata de catre LuNi in Lun Aug 20, 2012 3:56 am, editata de 1 ori
Speranta
Vip
Vip

Joburi/Distractii : Dans..muzica, pus ganduri si stari in cuvinte..citit
Stare de spirit : ok

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Dum Aug 19, 2012 10:31 am

Luni cum se manifesta anxietatea ta?
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 21, 2012 10:45 am

Incerc sa definesc inseamna atacul de panica ca sa-l rezum intr-o singura fraza il citez pe Nicolae Steindhardt :,,frica este un elefant pe picioare de purec''. Frica sta la baza atacului de panica ,are impozanta unui elefant dar simptomele respective sunt o alarma falsa. Motivele sunt multiple de regula au la baza imaturitatea emotionala si incapacitatea de a creste emotional .La un moment dat apare o situatie de presiune interioara si neputinta de a depasi momentul. Vestea cea buna e ca atacurile de panica se pot vindeca definitiv .Cum ? In primul rand prin masuri de igiena de viata adica un cadru familial iubitor , schimbarea jobbului daca este factorul de stres cu unul mai putin solicitant,sau un concediu prelungit. Apoi alimentatia trebuie sa contina alimente serotoninice ca :carnea rosie de curcan , laptele de capra , paine/paste integrale dezintoxicarea ficatului este esentiala se pot alege suplimente naturiste care sa ajute la o eliminare eficienta de toxine . Miscarea element cheie in vindecarea atacului de panica se aleg activitati usoare care plac nu se forteaza . Meditatia rugaciunea asemeni e prima masura in orice boala. Apropierea de Dumnezeu da speranta ,da incredere ,da vindecare .
In ceea ce priveste Terapia Bach formula pentru atacul de panica este Rescue Remedy + Rock Rose care se ia in crize chiar si la fiecare 5 minute . Florile ajuta la o reconectare cu propriul ,,eu '' si la o echilibrare rapida dpdv energetic.
Daca doriti alte lamuriri intrebati .

Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 21, 2012 6:59 pm

Banuiesc ca vorbesti despre ceva esente din flori care se iau. Foarte interesanta terapia asta. Nu stiu daca atacurile de panica sunt aproximativ una si acelasi lucru cu anxietatea, sau daca anxietatea sta la baza atacurilor de panica. Ideea e ca pe mine anxietatea si lupta cu o idee fixa (care se mai si schimba ..nu e ea chiar fixa, se schimba in functie de ce se intampla in jurul meu major) ma macina pana la o oboseala crunta.

Spre exemplu, fiul meu avea dureri de cap. Prima durere de cap a aparut cand avea 5 ani. l-am luat d ela daycare si pe drum mi-a spus ca are un headache. Nu l-am luat in seama dar l-am urmarit. Intr-o ora a inceput sa planga de dureri de cap..urlete chiar. Am ajuns imediat cu el la urgenta. In tot timpul asta mintea mea exploda. Citise, stiam..si eram speriata: tumoare la creier..aia, aia. Am sunat familia (doctori in familie) am intrebat disperata..asteptand la urgenta copilul a si vomat. Am facut pe loc si eu o criza de frica..o nebunie exacerbata..un stress..aveam o singura idee fixa in cap.. L-a vazut doctorul, l-a controlat in sensul ca raspudne la o serie de teste si ne-a spus: migrena. Ei bine, din ziua aia o idee mi-a intrat in cap si sulfet, idee car enu ma mai lasa sa ma concentrez la nimic..il urmaream zi si noapte..notam ce si cand mai are durerea..darideea fixa din cap numi dadea pace. Lucram, scriam, vorbeam..dar mintea mea exagera de acum orice. Daca copilul meu are aia..sau aia..si daca, si daca..Da, povestea cu drobul de sare..Stiam foarte bine teoretic ce si cum, citeam, mi se explica dar eu nu puteam sa scot din suflet acea samanta de frica si anxietate.. In fine..a fost doa run exemplu.

Legat de flori, ce am remarcat eu..Imi place sa gradinaresc. Am o gradinit ain care imi pierd timpul unele weekenduri. Stau printre flori ore si ore. Le bibilesc, le aranjez, le privesc. Dupa cate un weekend din asta ma simteam mai ..linistita. Am facut si eu legatura, am realizat..si stiam ca florile mele ma linistesc..dar pe o perioada scurta.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 21, 2012 8:39 pm

Practic sunt picaturi care se pun sub limba . Cu siguranta la tine acolo le gasesti in farmacii . Poti sa ti le iei . Cand te gandesti ca am refuzat-o pe o prietena luni de zile in privinta florilor ,ea era mai ciudata si nu aveam incredere in opiniile ei. Ei fata asta mi-a facut un mare bine ,asa am ajuns in contact cu metoda .Functioneaza ca o psihoterapie si are multa eficienta combinata si cu psihoterapia. Eu n-am facut psihoterapie am reusit sa ies doar cu florile din butoi ,de foarte multe ori . Inclusiv acum imagineaza-ti ca le am in casa le prepar la altii si eu nu am luat de luni de zile . Nu ma intrebati de ce . In fine inca nu mi-am gasit formula ptr calmarea cu mancatul dar a functionat la dependenta de tutun .Se vede ca la mancare buba e mai adanca si trebuie sa lucrez mai multe aspecte.
Pentru neodihna mintii si gandurile fixe care revin si le rumegi continuu merge bine White Chestnut
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Mar Aug 21, 2012 8:43 pm

Am sa ma documentez in legatura cu aceasta terapie. Cu siguranta gasesc aici si licorile respective si poate mai multe despre terapie in sine. Merci de toata informatia.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Mar Aug 21, 2012 8:52 pm

LuNi a scris:Am sa ma documentez in legatura cu aceasta terapie. Cu siguranta gasesc aici si licorile respective si poate mai multe despre terapie in sine. Merci de toata informatia.
Cu placere ! Apoi imi povestesti cum functioneaza :)
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Aug 24, 2012 6:11 pm

Perla, as apela si eu la terapia asta.
Cum se folosesc picaturile mai exact?
Se beau cu apa sau sunt sublinguale?
Cate esente pot combina?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 6:27 pm

Se pot combina pana la 7 flori ,eu merg pe formule de 3,5,7 .Se pun sublingual.Scot la suprafata partea lumina a emotionalului .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Vin Aug 24, 2012 6:28 pm

eu am inceput de ieri sa iau picaturile pentru stress. Vreau s ajung la magazinul lor mai mare si sa vad acol ce alte esente gasesc. Tipa mi-a povestiti si laudat foarte mult aceasta terapie Bach. Mi-a spus ca este "around" de cativa ani buni si ca functioneaza. Banuiesc ca trebuie sa si crezi ca functioneaza.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 6:31 pm

LuNi a scris:eu am inceput de ieri sa iau picaturile pentru stress. Vreau s ajung la magazinul lor mai mare si sa vad acol ce alte esente gasesc. Tipa mi-a povestiti si laudat foarte mult aceasta terapie Bach. Mi-a spus ca este "around" de cativa ani buni si ca functioneaza. Banuiesc ca trebuie sa si crezi ca functioneaza.
Eu n-am crezut , m-a tarat leteralmente o amica la Marisa naturoterapeuta . :D Primele 3 saptamani mi-a scos la suprafata niste stari tare urate de obicei lumea se simte bine doar eu sunt mai pe invers asa :D Am continuat nu m-am speriat si a fost fantastic apoi .Au fost descoperite in 1930 de un cercetator in homeopatie Edward Bach .

Ultima editare efectuata de catre Perla in Vin Aug 24, 2012 6:40 pm, editata de 1 ori
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 6:40 pm

Azi am facut terapy la nenea instalatorul .M-a vazut cu sticlutele si a vrut sa stie ce sunt si i-am explicat .A zic ca vrea si el :D .
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Aug 24, 2012 6:40 pm

O sa incerc si eu.
Tu ce imi recomanzi?
Nu am apucat sa citesc despre fiecare esenta in parte.
Cred ca in mare stii bubele mele, deci ce crezi ca mi s-ar potrivi?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Aug 24, 2012 6:42 pm

Cat costa o terapie de 5 esente, sa zicem?
Nu stau excelent cu banii momentan, plus ca mai am si alte cheltuieli. :pirat:

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 6:46 pm

Rescue Remedy cu Crab Aple pentru prima faza .Daca ti se pare ok atunci mai convenabil e sa-ti iei kiltul si sa-l ai .Iti ajunge ani de zile si tie si la pisoi si la cunoscuti.Da se dau si animalelor . :D

www.nelsonshomeopathy.com
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Vin Aug 24, 2012 6:50 pm

Perla a scris:Rescue Remedy cu Crab Aple pentru prima faza .Daca ti se pare ok atunci mai convenabil e sa-ti iei kiltul si sa-l ai .Iti ajunge ani de zile si tie si la pisoi si la cunoscuti.Da se dau si animalelor . :D

Perla, pe cutiuta mea nu scrie decat rescue remedy..nu scrie si cu ce este..ahhh da, nu am citit la ingredients (scria prea mic si nu aveam ochelarii cu mine!!!) daaaa...am ajuns sa nu mai pot citi (ce e mic) decat cu ochelari. E fantastic..nu as fi crezut. M-a lovit chestia asta cu ochii de cam 6-7 luni. Stiti voi zicala aia ca atunci cand te loveste un lucru..apoi te lovesc mai multe. deh..
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Aug 24, 2012 7:10 pm

Nu am acum finante sa investesc in kit.
POate mai incolo,
Vreau sa incerc ceva 1-2 luni sa vad cum ma ajuta.
Citisem ca se dizolva picaturi in apa, dar am citit si de sublingual, de asta sunt debusolata.
As prefera sa nu aiba alcool in ele, am inteles ca picaturile au.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 7:10 pm

Lourdess a scris:Nu am acum finante sa investesc in kit.
POate mai incolo,
Vreau sa incerc ceva 1-2 luni sa vad cum ma ajuta.
Citisem ca se dizolva picaturi in apa, dar am citit si de sublingual, de asta sunt debusolata.
As prefera sa nu aiba alcool in ele, am inteles ca picaturile au.
Sunt si fara alcool .Oricum e o cantitate f mica cca 10 ml de Brandy la 30 ml.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Speranta la data de Vin Aug 24, 2012 7:11 pm

ok..ma duc sa-mi iau ochelarii din living sa vad ce scrie pe cutie. Am sa scriu aici exact ingrdientele.
Speranta
Vip
Vip

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Vin Aug 24, 2012 7:12 pm

Si ce ma intereseaza mult e pt problemele de somn, ca ori adorm prea devreme ori prea tarziu, nu am un ritm biologic.
PLus in multe nopti ma bag in pat si simt ca mintea imi goneste si nu ma pot relaxa ca sa adorm, iar in alte seri adorm in sufragerie uitandu-ma la ceva pe net, dar pana ma mut in dormitor, pana una alta mi-a sarit somnul.
Am zile cand dorm prea mult si nu ma simt bine si am zile cand dorm prea putin si iar nu ma simt bine.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 7:12 pm

Bach Flower - Crab Apple (Malus Pumila)

Crab Apple is one of the most interesting of the Bach Flower Essences, because it is used to treat both the inner and the outer self.

Individuals in the negative Crab Apple State are focused so intently on order, purity, and perfection within themselves and their immediate environment, that they are quite often unable to see the larger picture.

These people are prime examples of "Not being able to see the forest for the trees."

Once a detail that is "off" captures their attention, they can think of little else until they correct that detail.

Their desire for cleanliness pushes those in the extreme negative Crab Apple state to exhibit the kinds of behaviours that would seem bizarre to others. For instance, they may wash their hands every few minutes, or take 6 showers in a single day.

This overwhelming desire for purity makes those in need of this Bach flower remedy especially wary of insects, foods that have been in the refrigerator too long, and all kinds of infections. They are first in line for preventative measures when a new virus is announced.

Those in an intense positive Crab Apple state are often healers - able to absorb, filter, and transform dark forces and blocked energies in others. People with that kind of energy are rare, but all persons in the positive Crab Apple state can share positive energies with those around them.

On the physical level, Crab Apple, often combined with Pine, has long been used to treat skin disorders. It can be added to bath water or used as a compress. Combined with lotion, it is often used to treat wounds.

Some Bach Flower Remedy practitioners recommend Crab Apple to aid in recovery from an incipient cold, or to counter-act the side effects of pharmaceuticals. It is also recommended to overcome the effects of a hangover.

Because Bach Flower practitioners are continuously subjected to the energies of their patients, some take Crab Apple and Walnut between sessions to lessen the effect on their own energies.

Along with aiding humans in their quest for happiness, this Bach Flower Remedy is used in combination with Feel5ive to treat pest infested plants or plants that have been re-potted and need a little help getting re-established.
Perla
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Perla la data de Vin Aug 24, 2012 7:15 pm

Rescue Remedy contine :Impatiens,Chery Plum ,Rock Rose ,Clematis ,Star of Bethlehem
http://www.bachflower.org/
Perla
Admin
Admin

Sus In jos