Comunitatea Slabeste Natural


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Comunitatea Slabeste Natural
Comunitatea Slabeste Natural
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Slab Natural

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

In jos

Slab Natural  Empty Slab Natural

Mesaj  Perla Octombrie 16th 2015, 19:30

Cei care doresc sa ne cunoasca au posibilitatea s-o faca la aceasta sectiune deschisa tuturor vizitatorilor . Va doresc bun venit !
Perla Admin.
Perla
Perla
Admin
Admin

Mesaje : 4706
Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 55
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Happy

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Slab Natural  Empty Re: Slab Natural

Mesaj  Perla Aprilie 14th 2022, 01:45

SA GANDESTI PRECUM O /UN SLAB/A !
Daca obiectivul tau e sa devii slab/slaba in mod natural si pentru totdeauna ceeea ce trebuie sa faci e o SCHIMBARE .Dar daca nu faci SCHIMBAREA POTRIVITA risti sa iti amplifici problema in loc sa o rezolvi .Pentru a intruduce in mod inteligibil acest concept relationat cu problema alimentara putem analiza definitia lui Watzlawick cel mai mare studios in comunicare din secolul trecut .Watzlawick explica ca exista 2 tipuri de schimbare;una in cadrul unui sistem deja prestabilit care nu schimba sistemul ,iar cealalta care produce schimbarea a insasi sistemului ..Ce intelegem printr-un sistem ?Putem sa ne inspiram in continuare din exemplul dat de acelasi Watzlawick.Sa ne gandim la o persoana care are un cosmar.O persoana care are un cosmar poate in somn si in cadrul visului sa faca multe lucruri pentru a schimba cosmarul;poate urla ,poate fugi , se poate apara dar desi face toate aceste tentative care nu reprezinta decat niste mici schimbari continua sa viseze infricosatorul si nedoritul cosmar .De fapt schimbarile introduse sunt in interiorul SISTEMULUI VIS/COSMAR si nu produc un adevarat rezultat .Acest timp de schimbari care nu produc rezultatele asteptate deoarece sunt si raman integrate in insasi sistemul din care se vrea sa se iasa .Watzlawick defineste acest tip de schimbari de tipul I .Acum sa ne gandim putin :care este adevarata schimbare pe care acest subiect trebuie sa o faca ca sa iasa din cosmar?Unica schimbare pe care o poate face e ca TREBUIE SA SE TREZEASCA .Deci trebuie sa faca un salt la un alt nivel .Trebuie sa iasa din SISTEMUL VIS/COSMAR si sa intre in alt nivel.
Trebuie sa intre in SISTEMUL SUNT TREAZ/A.Acest tip de schimbare Watzlawick il numeste de tip II si este unicul cu care se pot obtine rezultatele asteptate.Acela de a nu mai trai acel cosmar.

Acum te vei intreba:''Ce legatura are asta cu slabitul ce ma intereseaza pe mine teoria aceasta lunga si plictisitoare?Eu vreau doar sa slabesc .Ce legatura are schimbarea I sau II cu problema mea>?'' Are si inca cum .Si nu e vorba doar despre slabit ci pentru orice tip de problema cu care ne-am putea confrunta pe parcursul vietii.Daca faci aceleasi lucruri obtii acealeasi rezultate in mod ilar aceasta este si definitia data nebuniei.Ma rog un pic modificata .Daca insa te imaginezi slab/a si te comporti precum o slaba incetul cu incetul vei deveni slab/a.
Deci daca incep o dieta restrictiva un regim alimentar nenatural datorat unei decizii fortate ,unde pentru a reusi in aceasta actiune fac apel doar la vointa ,daca merg sa fac gimnastica doar pentru a slabi si nu pentru ca-mi place ca ma simt bine cand ma misc ,daca ma fortez sa evit orice situatie in care as putea manca alimentele interzise (iesiri la restaurant reuniuni etc)astfel incat sa fiu sigura ca nu ma indop ca o gasca fac intr-adevar schimbari ,chiar multe schimbari dar raman mereu in interiorul ACELUIASI SISTEM.

Fac in felul urmator doar SCHIMBARI DE TIP I .Continui sa fiu o grasa care tine o dieta care periodic se straduieste sa faca gimnastica sa renunte la iesiri cu prietenii/ele ca sa nu cada in ispita culinara .Se poate intampla ca eu sa slabesc .Dar raman mereu o/un ,,GRASAN/A IN MODUL DE A GANDI''Nu am schimbat sistemul ,mai devreme sau mai tarziu pot avea recaderi se poate intampla ceva care sa ma determine sa revin la vechea situatie si sa ma reingras .Din cauza acesta 90% dintre persoanele care tin o dieta rigida si prestabilita se ingrasa foarte rapid imediat ce inceteaza sa tina acea dieta.Pentru a iesi din acest sistem trebuie sa SARIM la un ALT NIVEL.Sa facem un salt calitativ .
,,Trebuie sa ies cumva din acest sistem ,trebuie sa MA TREZESC CA SA MA ELIBEREZ DE COSMAR''
Trebuie sa fac o SCHIMBARE DE TIP II.Trebuie sa FAC SCHIMBAREA SCHIMBARILOR CA SA OBTIN CE IMI DORESC.
Ceea ce trebuie sa facem e intelegem e sa acceptam ca aceste tentative repetate de a iesi dintr-o dificultate sunt cele care creaza acel cerc vicios din care pare imposibil sa iesi .Ganditi-va un moment la sindromul YO-YO .Fac o dieta obtin rezultate nu stiu sa gestionez ceea ce obtin e suficient un eveniment ,o mica piedica si eu cea care NU AM SCHIMBAT GANDIREA cu adevarat , n-am facut saltul de calitate ca sa ies din propriul sistem pentru ca RAMAN GRASA IN GANDIRE redobandesc kilele pierdute cu cate ceva in plus reincep sa tin dieta de slabire.Daca persist in aceasta alegere intru intr-un cerc vicios fara sfarsit care aparent cand si cand se intrerupe dar se perpetueaza.Am impresia ca fac tot ce-mi sta in putinta ca ma straduiesc dar raman in capcana.

Cand avem o problema si in mod repetat aplicam aceeasi solutionare care noi credem ca e cea corecta nu facem decat sa transforma ceea ce era la inceput o dificultate minora intr-o adevarata problema Paradoxal stii care e unica solutie?Sa nu mai tii diete .Ar fi suficient sa inveti sa mananci precum o persoana slaba care este ceva cu mult diferit fata de a tine o dieta, de a avea alimente interzise, de a gandi si calcula totul pentru a slabi .
Cu siguranta mancand ca un slab nu ai rezultate eclatante ca si cand tii o dieta restrictiva dar in timpi rezonabili ai putea obtine un rezultat masurabil ,care sa dureze si care sa te satisfaca .Sunt multe persoane care traiesc prizoniere ale acestui sistem si nu reusesc sa se elibereze.Foamea nervoasa ,efectul YO -YO sunt unele dintre exemplele reale ale acestui tip de sclavie.
Sper ca aceasta lectura sa fie una care sa va faca sa reflectati !
Adaptare personalizata articole NLP .
Cu drag eu !
Perla
Perla
Admin
Admin

Mesaje : 4706
Data de inscriere : 18/08/2012
Varsta : 55
Localizare : Temesvarum
Joburi/Distractii : Consilier Terapie Florala Bach
Stare de spirit : Happy

https://www.facebook.com/bachflori

Sus In jos

Sus


Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect
 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum